جعبه شنی برای بازی کودکان برای رفع آسیب به اطراف را سندباکس می گویند. اما معنا و مفهوم سندباکس در سئو چیست؟ با آن آشنایی دارید؟ گوگل برای سایت ها یک دوره زمانی معینی را در نظر می گیرد و آن ها را زیر نظر داشته و از فیلتر‌های مد نظر رد می کند تا مطمئن شود که سایت مورد نظر تابع قوانین گوگل است یا خیر که به این موضوع سندباکس گوگل می‌گویند. اگر شما نیز سایتی دارید و دوست دارید با الگوریتم سندباکس گوگل بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله از دال نت وب با ما همراه باشید.

سندباکس گوگل چیست؟

هر زمان دامنه ای را در گوگل راه اندازی کنید گوگل آن را در مدت زمان یک تا ۴ ماه در حالت سندباکس قرار می دهد و در طول این مدت محتواهای شما را از لحاظ کیفیت به خوبی بررسی می کند. این الگوریتم برای دامنه هایی که به تازگی فعال شده اند و نوپا هستند استفاده می شود. متخصصان سئو سایت در سال ۲۰۰۴ متوجه عدم امکان صعود سایت های نو پا به بالاتر از صفحات دوم جستجو شدند. علت این موضوع را نیز الگوریتم جدید به نام الگوریتم سندباکس گوگل می دانستند.

 تا سال های بعد در مورد اثبات وجود این الگوریتم صحبت های زیادی بود اما در حال حاضر این اصطلاح زمانی که سایت ها دارای رتبه بندی ضعیفی باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

الگوریتم سندباکس گوگل

الگوریتم سندباکس گوگل

کار سندباکس گوگل چیست؟

همان طور که گفته شد هدف از ایجاد الگوریتم سندباکس اطمینان یافتن گوگل از این موضوع است که دامنه جدید برای گرفتن رتبه های بالاتر از روش های سئو کلاه سیاه و یا اسپم استفاده نمی کند. برای این کار گوگل تمامی فعالیت‌های سایت مورد نظر را به صورت دقیق زیر نظر می گیرد تا از شایستگی و لیاقت سایت جهت قرار گرفتن در صفحات اول جستجو مطمئن شود. قوانین و دستورالعمل های گوگل برای انجام این کار مشخص است و در صورتی که سایتی موفق به عبور از فیلتر قوانین مورد نظر نشود همچنان در حالت سندباکس باقی می ماند.

به عبارت ساده تر وب سایت ها موظفند شایستگی خود جهت دریافت رتبه های بالای گوگل را ثابت کنند.‌ عوامل زیادی می تواند باعث شود که یک سایت در حالت سندباکس قرار بگیرد اما نوشتن محتواهای با کیفیت می تواند باعث شود به سرعت از حالت سندباکس خارج شده و ایندکس شوید.

 باید در نظر داشته باشید که زمان زیادی برای ایندکس شدن در گوگل نیاز است. در گذشته امکان دور زدن این الگوریتم با استفاده از روش کلاه سیاه وجود داشت اما امروزه تنها با استفاده از سئو کلاه سفید می توانید این کار را انجام دهید.

در واقع هدف اصلی الگوریتم سندباکس گوگل خارج کردن سایت های بی ارزش و اسپم از دور رقابت است. زیرا سایت های اسپم بدون داشتن محتواهای مفید سعی دارند با استفاده از کیورد استافینگ در رتبه های بالای جستجو قرار بگیرند. موتور جستجوی گوگل با این سایت ها به شدت مخالفند و به سرعت این سایت ها را جریمه کرده و از نمایش دادن آن ها در نتایج جستجو جلوگیری می کنند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین ویژگی های سایت های اسپم می پردازیم:

 • تاثیر مفیدی ندارند و تنها برای تبلیغات ایجاد می شوند.
 • سایت‌ های بدون محتوای با کیفیت
 • سایت هایی که تنها با استفاده از کلمات کلیدی قصد دارند در رتبه های بالای جستجو قرار بگیرند.

روش های تشخیص قرار داشتن در سندباکس گوگل

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر می توانید از قرار داشتن در الگوریتم سندباکس گوگل مطمئن شوید:

 • نشان ندادن صفحات سایت توسط گوگل در صورت جستجوی عین عبارات
 • از دست دادن ناگهانی موقعیت سایت و قرار گرفتن در رتبه های بین ۳۰ تا ۵۰۰
 • نشان ندادن نتیجه ای برای جستجوی نام سایتتان در گوگل
 • ایندکس شدن سایت و نداشتن رتبه خوبی در جستجوها
الگوریتم سندباکس

الگوریتم سندباکس

روش خروج سریع از سندباکس گوگل

اگر سایتی در سندباکس گوگل قرار داشته باشد، تنها می تواند در طول این مدت اقدام به تولید محتوای با کیفیت کند و انجام هر اقدام دیگری نظیر لینک سازی می تواند خطرناک باشد. روش های کاهش مدت زمان ماندن در الگوریتم  سندباکس گوگل شامل موارد زیر می باشد:

 • عدم استفاده از روش های کلاه سیاه برای لینک سازی
 • تولید محتوای سئو شده
 • ثبت سایت مپ و ربات گوگل در webmaster tools
 • برطرف کردن مشکلات سایت
 • بیشتر کردن فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • نداشتن فعالیت اسپم
 • داشتن استراتژی لینک سازی اصولی داخلی و خارجی
 • استفاده از کلمات کلیدی طولانی
 • استفاده از روش منشن بدون لینک
 • افزایش مدت زمان حضور کاربر در سایت

نظرات مختلف در مورد سندباکس گوگل

در ادامه مطلب قصد داریم شما را با نظرات و نگاه های مختلفی که در مورد سندباکس گوگل وجود دارد آشنا کنیم:

نظر متخصصان سئو

متخصصان سئو معتقدند که الگوریتم سندباکس گوگل تنها یک افسانه است، برخی دیگر نیز صحبتی در این مورد نمی کنند. یک تیم تحقیقاتی که در زمینه موتورهای جستجو تحقیق می کند با ایجاد یک وبلاگ که در مدت چهار ماه توانست به صفحات اول جستجوهای گوگل برسد ثابت کرد که سندباکس گوگل وجود ندارد.

سندباکس گوگل

سندباکس گوگل

نظر گوگل در مورد سندباکس

گوگل در مدت ۱۶ سال هرگز اعتراف نکرده است که سندباکس وجود دارد. اما نمایندگان گوگل در سال ۲۰۰۵ افسانه سندباکس گوگل را چندین بار رد کرده اند.

نتیجه گیری

دنیای سئو دنیایی با قانون های اثبات نشده فراوان بوده که با نظرات و دیدگاه های مختلفی همراه است. الگوریتم سندباکس یکی از بحث برانگیزترین این موضوعات و قوانین است. در این مقاله از دال نت وب به معرفی سندباکس گوگل، روش عملکرد آن و همچنین روش های کاهش مدت زمان ماندن در سندباکس پرداختیم. اگرچه در وجود و یا عدم وجود این الگوریتم اختلاف نظرهای متفاوتی بیان شده است اما در این مورد تجارب ضد و نقیض فراوانی مانند الگوریتم ماه عسل گوگل نیز وجود دارد.

 همان طور که گفته شد گوگل به هرکسی اجازه خروج از جعبه شنی خود را نمی دهد و تنها افرادی که قابلیت رقابت با سایت های خوب را دارا باشند اجازه خروج می یابند. در صورتی که در زمینه سئو سایت تجربه ای دارید و یا در مورد سئو در مشهد سوالی دارید می توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند. همچنین در پیج اینستاگرام شرکت کلی مطالب مفید و جذاب درباره تولید محتوا، سئو و طراحی سایت قرار داده ایم.

ثبت سفارش و تماس

ثبت سفارش و تماس